Gminne eliminacje XII Regionalnego Konkursu Czytelniczego „Méster Bëlnégò Czëtaniô”
19 listopada 2025 r. odbyły się gminne eliminacje XII Regionalnego Konkursu Czytelniczego „Méster Bëlnégò Czëtaniô” zorganizowane przez Szkołę Podstawową im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie.
Konkurs ma na celu popularyzację literatury i kultury kaszubskiej, rozbudzenie pasji czytania w języku kaszubskim, podnoszenie rangi języka kaszubskiego, doskonalenie kultury żywego słowa i sztuki interpretacji tekstu oraz umiejętności posługiwania się językiem kaszubskim, a także zacieśnienie współpracy między szkołami, bibliotekami, domami kultury i stowarzyszeniami promującymi kulturę kaszubską.
Do udziału w konkursie zgłosiło się 44 uczestników z ośmiu szkół: Szkoły Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie, Szkoły Podstawowej im. Polskich Strażaków w Jeleńskiej Hucie, Społecznej Szkoły Podstawowej z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki w Karczemkach, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Westerplatte w Kielnie, Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Kaszubskich w Koleczkowie, Szkoły Podstawowej w Łebieńskiej Hucie, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łebnie oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szemudzie.
Swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski.
Zadaniem uczestników było odczytanie wylosowanego przez siebie fragmentu tekstu pochodzącego z lektury wskazanej w regulaminie. Uczniowie klas I-II czytali wiersze Jana Trepczyka Wiérztë starka dlô dzôtk (Hej, wstanita dzecë, Kwiôtk i knôpik, Stark, Zymk, Òb drogã, Jeséń), klas III-IV – utwór Zelony pùjk Danuty Stanulewicz, klas V-VI – opowiadanie Anny Gliszczyńskiej i Aleksandry Gliszczyńskiej Bycio herbu Kasztan w dawnym Bytowie. Bëtk w dôwnym Bëtowie, klas VII-VIII – książkę Aleksandry Majkowskiej i Dariusza Majkowskiego Przigòdë Remùsa. Na pustkowiu.
Wystąpienia uczestników oceniała komisja w składzie: Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Szemud - Iwona Piastowska, Prezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Szemudzie - Bernadeta Bieszke, wieloletni kierownik zespołu regionalnego „Koleczkowianie” - Tadeusz Dargacz. Po wysłuchaniu wszystkich uczniów komisja wyłoniła laureatów.
W kategorii klas I-II
- I miejsce - Klara Brzozowska (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łebnie)
- II miejsce - Joanna Roda (Szkoła Podstawowa im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie)
- III miejsce - Agata Wicka (Szkoła Podstawowa im. Polskich Strażaków w Jeleńskiej Hucie)
- Wyróżnienie - Lena Czoska (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szemudzie)
- Wyróżnienie - Anastazja Kochanek (Szkoła Podstawowa im. Polskich Strażaków w Jeleńskiej Hucie)
W kategorii klas III-IV:
- I miejsce - Jan Kos (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szemudzie)
- II miejsce - Milena Pranszke (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szemudzie)
- III miejsce - Hanna Pilch (Społeczna Szkoła Podstawowa z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki w Karczemkach)
- Wyróżnienie - Maja Elwardt (Szkoła Podstawowa w Łebieńskiej Hucie)
- Wyróżnienie - Antonina Kreft (Szkoła Podstawowa w Łebieńskiej Hucie)
W kategorii klas V-VI:
- I miejsce - Nela Katulska (Społeczna Szkoła Podstawowa z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki w Karczemkach)
- II miejsce - Szymon Sirocki (Szkoła Podstawowa im. Polskich Strażaków w Jeleńskiej Hucie)
- III miejsce - Magdalena Szweda (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łebnie)
- Wyróżnienie - Paweł Damps (Szkoła Podstawowa im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie)
- Wyróżnienie - Paulina Konkol (Szkoła Podstawowa im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie)
W kategorii klas VII-VIII:
- I miejsce – Julia Kąkol (Szkoła Podstawowa w Łebieńskiej Hucie)
- II miejsce – Aleksandra Żywicka (Szkoła Podstawowa im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie)
- III miejsce – Oliwia Bojke (Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Westerplatte w Kielnie)
- Wyróżnienie – Agata Andryskowska (Szkoła Podstawowa im. Polskich Strażaków w Jeleńskiej Hucie)
- Wyróżnienie – Jakub Bach (Szkoła Podstawowa w Łebieńskiej Hucie)
Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami oraz nagrodami i pamiątkowymi upominkami.
Laureaci I i II miejsca w każdej kategorii wiekowej będą reprezentować naszą gminę na kolejnym - powiatowym etapie konkursu, który odbędzie się 26 listopada 2025 roku w Stacji Kultura w Rumi.
Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a laureatom serdecznie gratuluję i życzę powodzenia w kolejnym etapie.
Ogromne podziękowania kieruję również do nauczycieli i rodziców, którzy poświęcili swój czas i pomogli dzieciom w przygotowaniach do konkursu.
W tym miejscu składam także serdecznie podziękowania za pomoc w organizacji konkursu – Urzędowi Gminy Szemud na czele z Wójtem Ryszardem Kalkowskim, Pani Bernadecie Lesner, Pani Katarzynie Jaskulskiej, Pani Beacie Brzeskiej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Częstkowie.
Do zobaczenia w przyszłym roku!
Iwona Białas-Rychlak

