Dzień Jedności Kaszubów
Dnia 17 marca br. w naszej szkole odbył się krótki apel z okazji Dnia Jedności Kaszubów.
Jest to święto obchodzone 19 marca na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach, która zawarta została w bulli Grzegorza IX. 19 marca 1238 roku papież zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub” (łac. clare morie… duce Cassubie).
Obchody tego święta są istotnym elementem naszej szkolnej tradycji oraz okazją do poszerzenia wiedzy o regionie, w którym mieszkamy, a także sposobem na zamanifestowanie przynależności do Kaszubów.
Uczniowie klasy II i III uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego zaprezentowali kilka układów tanecznych wykonanych do naszych regionalnych utworów: „Hej, tu u nas, na Kaszubach" oraz „Tu jest nasza ziemia”. Podczas apelu wystąpili także uczniowie klasy IV i V: Tomasz Kowalewski i Aleksandra Żywicka.
Na koniec wspólnie odśpiewaliśmy kaszubski hymn: https://youtu.be/nCPk4Oldhmw
Serdecznie dziękujemy Pani Irenie Puzdrowskiej oraz naszym małym artystom za przygotowanie apelu z okazji Dnia Jedności Kaszubów.
Podczas tworzenia fotorelacji wykorzystano aparat fotograficzny zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości. #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

