Bałtycka przygoda – wycieczka do Akwarium Gdyńskiego
8 czerwca 2026 roku uczniowie klas I-VIII uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego wzięli udział w wyjątkowej wycieczce edukacyjnej do Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. Tam czekały na nich fascynujące zajęcia laboratoryjne oraz niezwykła ekspozycja morskiej fauny i flory.
Dzieci z klasy I i II uczestniczyły w warsztatach pt. „Spotkanie z Morzem Bałtyckim”, podczas których, wyposażone w lupy oraz specjalne karty pracy, szukały odpowiedzi na pytania o to, jakie glony rosną na dnie Bałtyku i jakie ptaki można spotkać na plaży. Największą atrakcją było samodzielne badanie preparatów zwierząt - oglądanie z bliska krewetek oraz muszli bałtyckich małży.
Uczniowie z klasy III i IV również uczestniczyli w zajęciach pt. „Spotkanie z Morzem Bałtyckim”, jednak zamiast lup otrzymali do pracy mikroskopy. Samodzielnie analizowali podwodne próbki i uzupełniali karty pracy, ucząc się wyciągania pierwszych poważnych, naukowych wniosków.
Najstarsza grupa z klas V-VIII wzięła udział w warsztatach pt. „Fauna i flora Bałtyku”. Starsi uczniowie, korzystając z mikroskopów, uczyli się rozróżniać grupy środowiskowe i odkrywali różnice między planktonem, bentosem a nektonem.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie bogatej ekspozycji Akwarium Gdyńskiego. Uczniowie mieli okazję zobaczyć na żywo niezwykłe stworzenia z całego świata – od barwnych ryb z raf koralowych, przez tajemnicze mureny, aż po majestatyczne płaszczki i rekiny.
Ta żywa lekcja przyrody na długo pozostanie w naszej pamięci. Pokazała nam, jak bogaty jest ekosystem naszego morza, które od wieków stanowi nieodłączny element kaszubskiej tożsamości i kultury.
Dziękujemy Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego za bardzo ciekawe zajęcia i ogromną dawkę wiedzy!

