Dzień Edukacji Prawnej 2025
31 marca 2025 roku uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w zdalnej lekcji prawnej pt. „Hejt, trolling i memy. Po co jest prawo i jak mnie chroni – na przykładzie naruszeń dóbr osobistych w Internecie" zorganizowanej z okazji Dnia Edukacji Prawnej przez Ministerstwo Sprawiedliwości z samorządami adwokatów, radców prawnych, notariuszy i komorników oraz stowarzyszeniami sędziów i prokuratorów.
Zajęcia zostały poprowadzone przez Sędziego orzekającego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu - Pana Kajetana Kosterkiewicza - Zastępcę koordynatora ds. Edukacji Prawnej Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.
Uczniowie dowiedzieli się między innymi, jakie zachowania mogą być uznane za przestępstwo oraz jakie konsekwencje grożą za szerzenie nienawiści, zniesławienie czy publikowanie obraźliwych treści. Ta wiedza, poparta konkretnymi przykładami z życia codziennego, z pewnością przyczyniła się do zwiększenia świadomości prawnej naszych uczniów, co może uchronić ich przed nieprzemyślanymi działaniami w świecie cyfrowym.
Tematyka lekcji wpisuje się w problematykę edukacji prawnej i obywatelskiej oraz profilaktykę w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci.
Akcję współtworzą wraz z Ministerstwem Sprawiedliwości: Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Izba Radców Prawnych, Krajowa Rada Komornicza, Krajowa Rada Notarialna, Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia”, Polska Sekcja Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów na rzecz Mediacji GEMME, Stowarzyszenie Absolwentów i Aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury „VOTUM”, Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia. Patronat honorowy nad akcją objęła Minister Edukacji.
Serdecznie dziękujemy za te niezwykle wartościowe zajęcia.

