Gminne eliminacje X Regionalnego Konkursu Czytelniczego „Méster Bëlnégò Czëtaniô”
Dnia 17 listopada 2023 roku odbyły się gminne eliminacje X Regionalnego Konkursu Czytelniczego „Méster Bëlnégò Czëtaniô” zorganizowane przez Szkołę Podstawową w Częstkowie.
Celem konkursu jest: popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej, rozbudzenie pasji czytania w języku kaszubskim, podnoszenie rangi języka kaszubskiego, doskonalenie kultury żywego słowa i sztuki interpretacji tekstu oraz umiejętności posługiwania się językiem kaszubskim, a także zacieśnienie współpracy między szkołami, bibliotekami, domami kultury i stowarzyszeniami promującymi kulturę kaszubską.
Do udziału w konkursie zgłosiło się 49 uczestników z ośmiu szkół: Szkoły Podstawowej w Bojanie, Szkoły Podstawowej w Częstkowie, Szkoły Podstawowej w Jeleńskiej Hucie, Społecznej Szkoły Podstawowej z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki w Karczemkach, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Westerplatte w Kielnie, Szkoły Podstawowej w Łebieńskiej Hucie, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łebnie oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szemudzie.
Zadaniem uczestników było odczytanie wylosowanego przez siebie fragmentu tekstu pochodzącego z lektury wskazanej w regulaminie. Uczniowie klas I-II czytali wiersze Stanisława Janke Alfabet dlô dzôtków (Celąteczkò, Farwë, Łżëkwiat, Tãga), klas III-IV - Mòja pierszô Bibliô. Nowi Testament w òbrôzkach Aleksandry i Dariusza Majkowskich (Marija; Dzéwczątkò wrôcô do żëcô; Bóg, chtëren szukô grzészników; Pioter w sôdzë), klas V-VI - Zajcowô górka Tomasza Słomczyńskiego (Dzél 7, Dzél 13, Dzél 16), klas VII-VIII - Żëcé i przigòdë Remùsa Aleksandra Majkowskiego (Rozdz. XL, XLI i XLV).
Wystąpienia uczestników oceniała komisja konkursowa w składzie: Iwona Piastowska - Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Szemud, Kazimierz Hermann - Prezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Szemudzie oraz Jan Dargacz - Wiceprezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Szemudzie. Swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników komisja wyłoniła laureatów.
W kategorii klas I-II:
- I miejsce - Dominika Konkol (Szkoła Podstawowa w Łebieńskiej Hucie)
- II miejsce - Aleksander Jankowski (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szemudzie)
- III miejsce - Julia Prill (Szkoła Podstawowa w Łebieńskiej Hucie)
- Wyróżnienie - Maria Andrzejewicz
- Wyróżnienie - Kacper Marciński (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łebnie)
W kategorii klas III-IV:
- I miejsce - Eliza Waldowska (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łebnie)
- II miejsce - Nela Katulska (Społeczna Szkoła Podstawowa z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki w Karczemkach)
- III miejsce - Magdalena Szweda (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łebnie)
- Wyróżnienie - Zofia Piontek (Szkoła Podstawowa w Bojanie)
- Wyróżnienie - Weronika Ptach (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szemudzie)
W kategorii klas V-VI:
- I miejsce - Agata Andryskowska (Szkoła Podstawowa w Jeleńskiej Hucie)
- II miejsce - Aleksandra Żywicka (Szkoła Podstawowa w Częstkowie)
- III miejsce - Rozalia Wojewska (Szkoła Podstawowa w Łebieńskiej Hucie)
- Wyróżnienie - Jakub Bach (Szkoła Podstawowa w Łebieńskiej Hucie)
- Wyróżnienie - Lena Waldowska (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łebnie)
W kategorii klas VII-VIII:
- I miejsce - Martyna Ptach (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szemudzie)
- II miejsce - Julia Szwichtenberg (Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Westerplatte w Kielnie)
- III miejsce - Bartłomiej Becker (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łebnie)
- Wyróżnienie - Aleksandra Damps (Szkoła Podstawowa w Częstkowie)
- Wyróżnienie - Lilianna Formela (Szkoła Podstawowa w Łebieńskiej Hucie)
Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami.
Laureaci I i II miejsca w każdej kategorii wiekowej będą reprezentować naszą gminę na kolejnym - powiatowym etapie konkursu, który odbędzie się 22 listopada 2023 roku w Stacji Kultura w Rumi.
Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a laureatom serdecznie gratuluję i życzę powodzenia w kolejnym etapie. Ogromne podziękowania kieruję również do nauczycieli i rodziców, którzy poświęcili swój czas i pomogli dzieciom w przygotowaniach do konkursu.
Do zobaczenia w przyszłym roku!
Iwona Białas-Rychlak

