Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie

Gminne eliminacje XI Regionalnego Konkursu Czytelniczego „Méster Bëlnégò Czëtaniô”

Utworzono dnia 16.11.2024

13 listopada 2024 r. odbyły się  gminne eliminacje XI Regionalnego Konkursu Czytelniczego „Méster Bëlnégò Czëtaniô” zorganizowane przez Szkołę Podstawową im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie.

Celem konkursu jest: popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej, rozbudzenie pasji czytania w języku kaszubskim, podnoszenie rangi języka kaszubskiego, doskonalenie kultury żywego słowa i sztuki interpretacji tekstu oraz umiejętności posługiwania się językiem kaszubskim, a także zacieśnienie współpracy między szkołami, bibliotekami, domami kultury i stowarzyszeniami promującymi kulturę kaszubską.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 55 uczestników z ośmiu szkół: Szkoły Podstawowej w Bojanie, Szkoły Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie, Szkoły Podstawowej w Jeleńskiej Hucie, Społecznej Szkoły Podstawowej z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki w Karczemkach, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Westerplatte w Kielnie, Szkoły Podstawowej w Łebieńskiej Hucie, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łebnie oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szemudzie.

Swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski, który dokonał oficjalnego otwarcia konkursu.

Zadaniem uczestników było odczytanie wylosowanego przez siebie fragmentu tekstu pochodzącego z lektury wskazanej w regulaminie. Uczniowie klas I-II czytali Żëcé jak nudle Aleksandry Kurowskiej-Susdorf, klas III-IV – Bëtk za Wiôlgą Wòdą Anny Gliszczyńskiej, klas V-VI – opowiadania Karoliny Serkowskiej-Sieciechowskiej Scygnąc miesądz (Rozbrôjanié, Bëc dzeckã, Taro, Frazeòwirus, Gniôzdo), klas VII-VIII – utwór Môłi Ksążã Antoine’a de Saint-Exupery’ego.

Wystąpienia uczestników oceniała komisja w składzie: Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Szemud - Iwona Piastowska, Prezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Szemudzie - Kazimierz Hermann, Wiceprezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Szemudzie - Jan Dargacz. Po wysłuchaniu wszystkich uczniów komisja wyłoniła laureatów.

W kategorii klas I-II:

  • I miejsce -  Joanna Roda (Szkoła Podstawowa im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie)
  • II miejsce – Mikołaj Szenk (Szkoła Podstawowa w Bojanie)
  • III miejsce – Laura Gajda (Szkoła Podstawowa  w Jeleńskiej Hucie)
  • Wyróżnienie – Lilianna Jastrzemska (Szkoła Podstawowa w Bojanie)
  • Wyróżnienie – Jan Kos (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szemudzie)

W kategorii klas III-IV:

  • I miejsce – Eliza Waldowska (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łebnie)
  • II miejsce – Lena Osojca (Szkoła Podstawowa w Bojanie)
  • III miejsce  - Nela Katulska (Społeczna Szkoła Podstawowa z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki w Karczemkach)
  • Wyróżnienie – Dominika Konkol (Szkoła Podstawowa w Łebieńskiej Hucie)
  • Wyróżnienie  -  Magdalena Szweda (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łebnie)

W kategorii klas V-VI:                                                                                                                 

  • I miejsce – Aleksandra Dampc (Szkoła Podstawowa w Bojanie)
  • II miejsce – Tomasz Kowalewski (Szkoła Podstawowa im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie)
  • III miejsce – Ignacy Kreft (Szkoła Podstawowa w Łebieńskiej Hucie)

W kategorii klas VII-VIII:                                                                                                           

  • I miejsce – Aleksandra Żywicka (Szkoła Podstawowa im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie)
  • II miejsce – Aleksandra Damps (Szkoła Podstawowa im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie)
  • III miejsce – Oliwia Bojke (Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Westerplatte w Kielnie)
  • Wyróżnienie – Jakub Bach (Szkoła Podstawowa w Łebieńskiej Hucie)
  • Wyróżnienie – Julia Kąkol (Szkoła Podstawowa w Łebieńskiej Hucie)

Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami oraz nagrodami lub pamiątkowymi upominkami.

Laureaci I i II miejsca w każdej kategorii wiekowej będą reprezentować naszą gminę na kolejnym - powiatowym etapie konkursu, który odbędzie się 27 listopada 2024 roku w Stacji Kultura w Rumi.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a laureatom serdecznie gratuluję i życzę powodzenia w kolejnym etapie.

Ogromne podziękowania kieruję również do nauczycieli i rodziców, którzy poświęcili swój czas i pomogli dzieciom w przygotowaniach do konkursu.

W tym miejscu składam także serdecznie podziękowania Pani Bernadecie Lesner, Pani Irenie Puzdrowskiej, Pani Katarzynie Jaskulskiej oraz Pani Beacie Brzeskiej za pomoc w organizacji konkursu.

Do zobaczenia w przyszłym roku!

Iwona Białas-Rychlak

Gminne eliminacje XI Regionalnego Konkursu Czytelniczego „Méster Bëlnégò Czëtaniô”

Utworzono dnia 16.11.2024, 17:24

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2026
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 638

W poprzednim tygodniu: 771

W tym miesiącu: 3292

W poprzednim miesiącu: 8401

Wszystkich: 117000