Mamy podium w gminnych eliminacjach 55. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”!
29 kwietnia 2026 roku w Centrum Samorządowym w Szemudzie odbyły się gminne eliminacje 55. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa” zorganizowane przez Urząd Gminy Szemud, Bibliotekę Publiczną Gminy Szemud im. ks. dr. Leona Heyke w Szemudzie oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie o/Gminy Szemud.
Celem konkursu jest poznanie i popularyzacja literatury, tradycji i folkloru kaszubskiego oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Konkurs stwarza recytatorom okazję do indywidualnej wypowiedzi artystycznej, a także pielęgnowanie wrażliwości na urodę literatury kaszubskiej.
Szkołę Podstawową im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie reprezentowały trzy uczennice: Anna Kowalewska (oddział przedszkolny), Joanna Roda (klasa II) oraz Paulina Konkol (klasa V).
Nasze uczennice zachwyciły komisję konkursową wysokim poziomem recytacji oraz doskonałą znajomością kaszubszczyzny. Z dumą i radością ogłaszamy, że:
- I miejsce w kategorii grup przedszkolnych i klas „0” zajęła Anna Kowalewska,
- II miejsce w kategorii klas I-III szkół podstawowych zajęła Joanna Roda.
Nasze laureatki będą reprezentowały gminę Szemud na kolejnym - powiatowym etapie konkursu, który odbędzie się 20 maja 2026 roku o godz. 9:00 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej w Wejherowie.
Gratulujemy Ani i Joasi ogromnego sukcesu! Recytacja w języku kaszubskim to wielka sztuka, która wymaga nie tylko pamięci, ale i serca. Wy poradziłyście sobie z tym wyzwaniem po mistrzowsku!
Serdecznie dziękujemy również nauczycielom i rodzicom za profesjonalne przygotowanie uczniów i wspólne pielęgnowanie kaszubskiej tradycji. Brawo!
Trzymamy kciuki za kolejny etap!

