Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie

"Nie umiera nigdy ten, kto żyje w ludzkiej pamięci…"

Utworzono dnia 08.06.2025

6 czerwca 2025 r. podsumowaliśmy na lekcjach języka polskiego w klasach 6, 7 i 8 Szkoły Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie tydzień związany z patronką naszej szkoły - Różą z Żółtowskich Zamoyską, nazywaną ,,Aniołem Dobroci”.

Wyjątkowym akcentem i pointą wszystkich uroczystości związanych z rocznicą nadania imienia naszej szkole było odczytanie gawędy ze zbioru ,,Poczet Pań Zamoyskich” podarowanego przez autorkę książki - Panią Agnieszkę Lidię Płatek.

Uczniowie w poszczególnych klasach odczytali tekst gawędy, a następnie napisali swoje refleksje na jej temat.

Były zapisy wzruszające, pełne dojrzałości, takie, które zauważały szczegóły ważne dla młodych ludzi, wartości, którymi kierują się w swoim życiu.

Warto tu przytoczyć kilka z nich:

Historia Róży Zamoyskiej jest niezwykła. Gawęda napisana przez panią Agnieszkę Lidię Płatek zawiera wiele niesamowitych szczegółów. Bardzo spodobała mi się ta książka i na pewno polecę ją innym.

Według mnie fragment tekstu pt. „poczet Pań Zamoyskich” jest bardzo ciekawy. Dzięki niemu jeszcze bliżej poznałam postać Róży Zamoyskiej.

Zainteresowała mnie ta historia, ponieważ pokazała, jak wyglądało życie Róży Zamoyskiej.

Z tej historii dowiedziałam się, że Róża i Jan Zamoyscy byli ostatnimi ordynatami Zamoyskich. Te osoby zrobiły wiele dobrego, były niezwykle odważne i pracowite. Opowieść bardzo mi się spodobała i była niezwykle wzruszająca.

Gawęda, której wysłuchałem, dała mi do zrozumienia, jak ciężko było podczas wojny. Bardzo podoba mi się postawa Róży i Jana Zamoyskich, ponieważ ryzykowali utratą życia, aby uratować innych.

Ta historia bardzo mnie uświadomiła, jakich wspaniałych ludzi mamy na świecie, ile wdzięku i szacunku człowiek umie dać dla drugiego człowieka. Ta gawęda pokazała mi też, jak ludzie kochają swoją ojczyznę i ile dla niej zrobią. Ta historia bardzo mnie wzruszyła.

Bardzo spodobała mi się gawęda o Róży. Wspaniałe było to, jak wiele poświęciła dla ludzi. Wzruszające było to, jak wdzięczni byli jej za to mieszkańcy.

Według mnie historia o Janie Zamoyskim i Róży Zamoyskiej była bardzo interesująca i ciekawa.

Gawęda o Róży Zamoyskiej to niezwykła opowieść, która pozwoliła mi przybliżyć jej dzieje. Nauczyła mnie, jak odważną i oddaną była  kobietą, a jej działania powinny być dla nas autorytetem. Gawęda bardzo mi się spodobała i wzruszyła.

Według mnie ta historia uczy nas, żebyśmy pomagali innym.

Dzięki Pani gawędzie o życiu Róży Zamoyskiej dowiedziałam się więcej o jej historii oraz życiu codziennym. Ta opowieść bardzo mi się podobała oraz była bardzo wzruszająca.

Mariola Cyganek

 

W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania Pani Agnieszce Lidii Płatek za wspaniały dar dla naszej szkoły. Bardzo dziękujemy za artykuły, książki i piękne dedykacje. Pozdrawiamy w imieniu całej społeczności Szkoły Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie.

"Nie umiera nigdy ten, kto żyje w ludzkiej pamięci…"

Utworzono dnia 08.06.2025, 18:13

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2026
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 590

W poprzednim tygodniu: 771

W tym miesiącu: 3244

W poprzednim miesiącu: 8401

Wszystkich: 116952