Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie

Sport i tradycja, czyli "Kaszëbsczi jigre w Czãstkòwie"

Utworzono dnia 19.03.2026

16 marca 2026 roku hala sportowa „Olimpia” przy Szkole Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie stała się centrum kaszubskiej tradycji i sportowych emocji. W ramach Tygodnia Kaszubskiego w Gminie Szemud zorganizowano „Kaszëbsczi jigre w Czãstkòwie”, na które przybyło które wielu mieszkańców i gości. Swoją obecnością wydarzenie uświetnili: Wójt Gminy Szemud - Ryszard Kalkowski, Radny Gminy Szemud i Sołtys wsi Częstkowo - Ireneusz Kowalewski, Radny Gminy Szemud – Dariusz Pyż, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie - Tomasz Stein oraz Jan Klasa (Kaszëbskô Liga Bùczczi).

Po oficjalnym powitaniu wszystkich uczestników - gości oraz członków społeczności szkolnej rozpoczęły się występy artystyczno-sportowe w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klasy II, V, VI i VIII. Młodzi artyści zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, sportowe, taneczne i wokalne.

Głównym punktem programu były prezentacja zasad gry i turniej kaszubskiej buczki. Bùczka to sport wywodzący się z XIX-wiecznej gry popularnej na kaszubskich podwórkach. Pierwotnie bùczką (świnką) był okrągły kamień, który przy pomocy kijów zawodnicy starali się umieścić w wykopanym dole (chlewie). Obecnie używa się specjalnych kijów w kształcie wiosła oraz piłeczki. Gra polega na umieszczeniu jej za pomocą kija w konkretnym kręgu, wyznaczonym na połowie przeciwnika, za co otrzymuje się punkty.

Po przedstawieniu zasad gry przez Pana Jana Klasę rozegrano emocjonujący turniej, w którym rywalizowały 4 drużyny złożone z uczniów klas IV-VIII. Rozgrywki dostarczyły zarówno uczestnikom, jak i publiczności mnóstwo dobrej zabawy i wielu pozytywnych wrażeń. Na koniec wszyscy zawodnicy zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami.

Po artystyczno-sportowych emocjach na wszystkich czekał słodki poczęstunek, który stworzył okazję do rozmów i wspólnego spędzenia czasu. "Kaszëbsczi jigre w Czãstkòwie" udowodniły, że Tydzień Kaszubski w Gminie Szemud stanowi doskonałą płaszczyznę do wspólnej zabawy oraz międzypokoleniowej integracji, sprzyjając jednocześnie budowaniu tożsamości regionalnej.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie i tak licznie przybyli na kaszëbsczi jigre! Dziękuję Wójtowi Gminy Szemud – Panu Ryszardowi Kalkowskiemu, Radnemu Gminy Szemud i Sołtysowi wsi Częstkowo – Panu Ireneuszowi Kowalewskiemu, Radnemu Gminy Szemud – Panu Dariuszowi Pyżowi, Dyrektorowi Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie – Panu Tomaszowi Steinowi oraz Panu Janowi Klasie. Dziękuję pracownikom szkoły - Pani Marioli Cyganek, Pani Katarzynie Jaskulskiej, Pani Bernadecie Lesner, Panu Tomaszowi Piotrowiczowi, Pani Irenie Puzdrowskiej, Pani Kindze Stefanowskiej i Panu Piotrowi Tuskowi. Dziękuję uczniom i ich rodzinom oraz mieszkańcom Częstkowa i okolicznych miejscowości.

Iwona Białas-Rychlak

Sport i tradycja, czyli "Kaszëbsczi jigre w Czãstkòwie"

Utworzono dnia 19.03.2026, 20:43

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2026
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 501

W poprzednim tygodniu: 771

W tym miesiącu: 3155

W poprzednim miesiącu: 8401

Wszystkich: 116863