Sport i tradycja, czyli "Kaszëbsczi jigre w Czãstkòwie"
16 marca 2026 roku hala sportowa „Olimpia” przy Szkole Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie stała się centrum kaszubskiej tradycji i sportowych emocji. W ramach Tygodnia Kaszubskiego w Gminie Szemud zorganizowano „Kaszëbsczi jigre w Czãstkòwie”, na które przybyło które wielu mieszkańców i gości. Swoją obecnością wydarzenie uświetnili: Wójt Gminy Szemud - Ryszard Kalkowski, Radny Gminy Szemud i Sołtys wsi Częstkowo - Ireneusz Kowalewski, Radny Gminy Szemud – Dariusz Pyż, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie - Tomasz Stein oraz Jan Klasa (Kaszëbskô Liga Bùczczi).
Po oficjalnym powitaniu wszystkich uczestników - gości oraz członków społeczności szkolnej rozpoczęły się występy artystyczno-sportowe w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klasy II, V, VI i VIII. Młodzi artyści zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, sportowe, taneczne i wokalne.
Głównym punktem programu były prezentacja zasad gry i turniej kaszubskiej buczki. Bùczka to sport wywodzący się z XIX-wiecznej gry popularnej na kaszubskich podwórkach. Pierwotnie bùczką (świnką) był okrągły kamień, który przy pomocy kijów zawodnicy starali się umieścić w wykopanym dole (chlewie). Obecnie używa się specjalnych kijów w kształcie wiosła oraz piłeczki. Gra polega na umieszczeniu jej za pomocą kija w konkretnym kręgu, wyznaczonym na połowie przeciwnika, za co otrzymuje się punkty.
Po przedstawieniu zasad gry przez Pana Jana Klasę rozegrano emocjonujący turniej, w którym rywalizowały 4 drużyny złożone z uczniów klas IV-VIII. Rozgrywki dostarczyły zarówno uczestnikom, jak i publiczności mnóstwo dobrej zabawy i wielu pozytywnych wrażeń. Na koniec wszyscy zawodnicy zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami.
Po artystyczno-sportowych emocjach na wszystkich czekał słodki poczęstunek, który stworzył okazję do rozmów i wspólnego spędzenia czasu. "Kaszëbsczi jigre w Czãstkòwie" udowodniły, że Tydzień Kaszubski w Gminie Szemud stanowi doskonałą płaszczyznę do wspólnej zabawy oraz międzypokoleniowej integracji, sprzyjając jednocześnie budowaniu tożsamości regionalnej.
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie i tak licznie przybyli na kaszëbsczi jigre! Dziękuję Wójtowi Gminy Szemud – Panu Ryszardowi Kalkowskiemu, Radnemu Gminy Szemud i Sołtysowi wsi Częstkowo – Panu Ireneuszowi Kowalewskiemu, Radnemu Gminy Szemud – Panu Dariuszowi Pyżowi, Dyrektorowi Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie – Panu Tomaszowi Steinowi oraz Panu Janowi Klasie. Dziękuję pracownikom szkoły - Pani Marioli Cyganek, Pani Katarzynie Jaskulskiej, Pani Bernadecie Lesner, Panu Tomaszowi Piotrowiczowi, Pani Irenie Puzdrowskiej, Pani Kindze Stefanowskiej i Panu Piotrowi Tuskowi. Dziękuję uczniom i ich rodzinom oraz mieszkańcom Częstkowa i okolicznych miejscowości.
Iwona Białas-Rychlak

