Spotkanie z Izabelą Mingą - autorką książki „Maks – chłopiec, który jest inny. Historia prawdziwa”
3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, a w dniach 1-7 grudnia - Europejski Tydzień Autyzmu. Z tej okazji społeczność Szkoły Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie gościła dzisiaj wyjątkową osobę – Panią Izabelę Mingę, która jest mamą dorosłego mężczyzny w spektrum autyzmu, autorką książki biograficzno-edukacyjnej dla dzieci „Maks – chłopiec, który jest inny. Historia prawdziwa” oraz tekstu „Hymnu Niebieskich Igrzysk”, a także prezesem fundacji „AUTYZM – BRAND NEW BRAIN” z Wejherowa.
Podczas wizyty Pani Izabela Minga spotkała się z uczniami klas IV-VIII, a następnie z dziećmi z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III, aby opowiedzieć im o neuroróżnorodności, sposobie myślenia i odczuwania świata przez osoby w spektrum autyzmu oraz problemach i trudnościach, z jakimi się borykają.
W tym celu wspólnie obejrzeliśmy teledysk PZKS w Wejherowie „Hej, Człowieku!!!” (https://m.youtube.com/watch?v=qSWq_j-aZVk), do którego tekst pt. ,,Autyzm - Inne spojrzenie na otoczenie” napisała Pani Izabela.
Mieliśmy również możliwość zobaczyć krótki film stworzony na potrzeby Fundacji, w którym Maks i Kacper opowiadają o swoich marzeniach, planach, talentach i trudnościach.
Pani Izabela Minga przeczytała uczniom fragment napisanej przez siebie książki „Maks - chłopiec, który jest inny. Historia prawdziwa” (https://biblioteki.org/bwb/maks-chlopiec-ktory-jest-inny/) i opowiedziała o swoim synu, jego niezwykłych umiejętnościach, wrażliwości, wyjątkowym sposobie odbierania świata i o codziennym życiu. Odpowiedziała również na pytania zadawane przez uczniów.
Spotkanie z Panią Izabelą Mingą było dla nas niezwykle cenne i poruszające. Jej opowieści pomogły uczniom zrozumieć, dlaczego niektórzy ich rówieśnicy zachowują się inaczej niż większość, jak odbierają rzeczywistość i z jakimi trudnościami się borykają. Dowiedzieli się również, czego potrzebują osoby ze spektrum autyzmu i jak można je wspierać.
Serdecznie dziękujemy Pani Izabeli Mindze za bardzo ciekawe i inspirujące spotkanie oraz poszerzenie wiedzy naszych uczniów na temat funkcjonowania osób w spektrum autyzmu, a także niezwykłą lekcję empatii, otwartości i uważności na drugiego człowieka.
Dziękujemy także za wspaniały prezent dla szkolnej biblioteki w postaci książki „Maks – chłopiec, który jest inny. Historia prawdziwa” opatrzonej specjalną dedykacją.
Jednocześnie życzymy wielu sukcesów zawodowych, radości i spokoju każdego dnia, a także spełnienia marzeń i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.
Słowa podziękowania kierujemy również do Pani Izabeli Siomy za zorganizowanie tego wyjątkowego spotkania.

