Sukces w Powiatowym Konkursie Literatury Kaszubsko-Pomorskiej pt. „Kaszubsko-Pomorskie Bajanie im. Alojzego Nagla”
Tydzień Kaszubski w Gminie Szemud rozpoczęliśmy 14 marca 2026 r. od sukcesu naszych uczniów w Powiatowym Konkursie Literatury Kaszubsko-Pomorskiej pt. „Kaszubsko-Pomorskie Bajanie im. Alojzego Nagla”.
Konkurs zorganizowany został przez Szkołę Podstawową nr 2 im. prof. Gerarda Labudy w Luzinie i miał na celu promocję regionalnej twórczości literackiej oraz pielęgnowanie tradycji kaszubsko-pomorskiej.
Szkołę Podstawową im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie reprezentowało czworo uczniów: Magdalena Pesta (klasa III), Joanna Roda (klasa II), Natalia Wasilka (klasa II) i Mateusz Żywicki (klasa III).
Zadaniem uczestników było odczytanie tekstu literackiego w języku kaszubskim lub polskim. Nasi uczniowie wspaniale zaprezentowali przygotowane przez siebie teksty, zyskując uznanie komisji konkursowej, która oceniała poprawność wymowy, prawidłowe akcentowanie, modulację głosu oraz ogólny wyraz artystyczny.
Joanna Roda zajęła III miejsce, a Mateusz Żywicki otrzymał wyróżnienie w kategorii czytania prozy kaszubskiej w języku kaszubskim.
Natalia Wasilka zajęła III miejsce, a Magdalena Pesta otrzymała wyróżnienie w kategorii czytania prozy kaszubskiej w języku polskim.
Serdecznie gratulujemy naszym laureatom pasji do literatury i umiejętności pięknego czytania. Życzymy dalszych sukcesów i niesłabnącej miłości do książek!
Pani Bernadecie Lesner serdecznie dziękujemy za przygotowanie uczniów do konkursu, a rodzicom - za wszelką pomoc i zaangażowanie.

