Uroczyste otwarcie hali sportowej „Olimpia” przy Szkole Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie
Data 13 lutego 2026 roku na trwałe zapisze się w historii Szkoły Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie. Właśnie tego dnia odbyło się uroczyste otwarcie hali sportowej wybudowanej w ramach Programu „Olimpia” Ministerstwa Sportu i Turystyki - miejsca, na które społeczność szkolna czekała wiele lat.
W tym szczególnym dniu do Częstkowa przybyło wielu znamienitych gości. Swoją obecnością uroczystość uświetnili: Marszałek Województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk, Pomorski Wicekurator Oświaty - Jolanta Jankowska-Żmich, Wójt Gminy Szemud - Ryszard Kalkowski, Przewodniczący Rady Gminy Szemud - Ireneusz Czarnowski, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Szemud - Witold Hoppa, Radny Powiatu Wejherowskiego - Robert Siewert, Radny Gminy Szemud - Ireneusz Kowalewski, Radni Gminy Szemud, Ksiądz Zbigniew Neumuller z Parafii pw. Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Sychowie, Kierownicy Referatów Urzędu Gminy Szemud, Prezes Zarządu LARGE-COM SP. Z O.O - Andrzej Dzienisz, Prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego Szemud Spółka z o.o. w Szemudzie - Bartosz Sadowski, Wiceprezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Szemudzie - Kazimierz Hermann, dyrektorzy szkół z terenu Gminy Szemud, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie - Tomasz Stein, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Częstkowie - Sławomir Nowicki, Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Częstkowie, Kierownik Hali Sportowej w Bojanie - Aleksandra Różewicz, Sołtysi Gminy Szemud, Rada Sołecka wsi Częstkowo, Prezydium Rady Rodziców Szkoły Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie oraz przedstawiciele mediów. W uroczystości udział wzięli również członkowie Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie oraz mieszkańcy Częstkowa. Wszyscy goście otrzymali okolicznościowe upominki wykonane przez panią Bernadetę Lesner.
Po oficjalnym powitaniu wszystkich uczestników - zaproszonych gości oraz członków społeczności szkolnej głos zabrali Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie Iwona Białas-Rychlak.
Następnie odbyło się symboliczne otwarcie hali sportowej „Olimpia”. Wójt Gminy Szemud oraz Prezes Zarządu LARGE-COM SP. Z O.O przekazali na ręce dyrektora szkoły pamiątkowy klucz. Ten wyjątkowy i podniosły moment uświetnił tradycyjny polonez w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klasy I. Kolejnym punktem było poświęcenie obiektu przez Księdza Zbigniewa Neumullera z Parafii pw. Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Sychowie.
Po przemówieniach zaproszonych gości rozpoczęto Szkolne Igrzyska, podczas których dzieci z oddziału przedszkolnego oraz wszyscy uczniowie poszczególnych klas zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, sportowe, taneczne i wokalne. Przygotowany przez społeczność szkolną program artystyczno-sportowy spotkał się z wielkim uznaniem publiczności, o czym świadczyły gromkie brawa i liczne gratulacje.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tej niezwykłej uroczystości, a w szczególności: Wójtowi Gminy Szemud - Panu Ryszardowi Kalkowskiemu, Radnemu i Sołtysowi - Panu Ireneuszowi Kowalewskiemu oraz Radzie Sołeckiej wsi Częstkowo, Ochotniczej Straży Pożarnej w Częstkowie, Restauracji „Kania” w Przodkowie, Gminnemu Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie oraz Księdzu Zbigniewowi Neumullerowi z Parafii pw. Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Sychowie.
W tym miejscu składam również serdecznie podziękowania członkom społeczności szkolnej, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia. Dziękuję nauczycielom – Pani Judycie Burchacz, Pani Marioli Cyganek, Panu Wojciechowi Krause, Pani Bernadecie Lesner, Pani Ewie Naczk, Pani Justynie Nowickiej, Panu Jackowi Nowickiemu, Panu Tomaszowi Piotrowiczowi, Księdzu Łukaszowi Rumianowi, Pani Kindze Stefanowskiej, Pani Aleksandrze Szynszeckiej i Panu Piotrowi Tuskowi; pracownikom administracji i obsługi – Pani Katarzynie Jaskulskiej, Pani Beacie Brzeskiej, Pani Radomile Jóskowskiej oraz Panu Waldemarowi Potrykusowi. Dziękuję rodzicom, a w szczególności Prezydium Rady Rodziców - Pani Jolancie Labudzie, Pani Kamili Jelińskiej i Pani Edycie Wasielke. Dziękuję również wszystkim uczniom za ogromne zaangażowanie i aktywny udział w uroczystości.
Takie wydarzenia są najlepszym dowodem na to, że razem tworzymy wspaniałą drużynę i wspólnie budujemy piękną historię naszej szkoły.
Iwona Białas-Rychlak

