Wizyta w Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie i Muzeum Kaszubskim w Kartuzach
Dnia 28 listopada 2023 roku uczniowie klas I-V Szkoły Podstawowej w Częstkowie uczęszczający na zajęcia języka regionalnego - kaszubskiego wraz z opiekunami mieli przyjemność gościć w Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie.
Obejrzeliśmy najliczniejszą i wciąż rozrastającą się ekspozycję pojazdów szynowych w Północnej Polsce oraz zabytkową halę parowozowni wraz z pomieszczeniami warsztatowymi.
Po wizycie w Muzeum Kolejnictwa uczestnicy wycieczki jednogłośnie zadecydowali o udaniu się do pobliskiej restauracji McDonald’s w Kościerzynie na ciepły posiłek.
Następnie odwiedziliśmy Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach. Najpierw udaliśmy się na świeżo otwartą wystawę „Bursztyn – siłą dziedzictwa Kaszub”. Zachwyceni pięknymi bryłkami bursztynu, biżuterią, a także bursztynowymi tabakierami oraz fajkami przyglądaliśmy się następnie dawnej kaszubskiej kuźni Bazylego. Z kolei w głównym budynku muzealnym czekały na nas tematyczne pomieszczenia. Przewodnik – kaszubski gawędziarz zauroczył nas swoimi opowieściami o tym, jak dawniej łowiono ryby, co musiało znaleźć się w posagu panny młodej, jak wyglądał pokój dzienny i sypialniany dla rodziny. Zapoznał nas z elementami obrzędowości kaszubskiej, dawnymi naczyniami oraz zabawkami ludowymi. Uczniowie chętnie dawali całusa diabelskim skrzypcom, a także wspólnie wyśpiewali „Kaszëbsczé nótë”.
Judyta Burchacz, Alicja Toruńczak

