Uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Częstkowie imienia Róży Zamoyskiej
Dzień 3 czerwca 2024 roku zapisze się w historii Szkoły Podstawowej w Częstkowie jako jeden z najważniejszych. Właśnie tego dnia, w 111. rocznicę urodzin Patronki, odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Róży Zamoyskiej. Przygotowania do tego wydarzenia trwały od listopada 2022 roku.
Obchody rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym pw. św. Antoniego Padewskiego w Smażynie koncelebrowana przez proboszcza ks. Krzysztofa Masilewicza oraz proboszcza parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Zwierzyńcu ks. Błażeja Górskiego. W czasie Mszy Świętej dokonano uroczystego poświęcenia sztandaru, a ks. Błażej Górski wygłosił kazanie, w którym przybliżył postać i dokonania Róży Zamoyskiej.
Dalsza część ceremonii, prowadzona przez nauczycieli panią Alicję Toruńczak i pana Jacka Nowickiego, odbyła się na terenie Szkoły Podstawowej w Częstkowie. Po wprowadzeniu sztandarów oraz odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała dyrektor Iwona Białas-Rychlak, która przywitała wszystkich uczestników uroczystości – zaproszonych gości oraz członków społeczności szkolnej.
W tym szczególnym dniu do Częstkowa przybyło wielu znamienitych gości. Uroczystość uświetniły swoją obecnością dzieci Róży Zamoyskiej: Maria Róża Ponińska, Agnieszka Rożnowska oraz Marcin Zamoyski. W ramach wdzięczności honorowym gościom wręczono upominki symbolizujące więź między Kaszubami a Roztoczem, ufundowane przez panią Mariolę Cyganek.
W uroczystości wzięli udział goście specjalni z Roztocza: Burmistrz Zwierzyńca - Edyta Wolanin oraz Burmistrz Zwierzyńca w latach 2018-2023 - Urszula Kolman, Wójt Gminy Sułów - Piotr Kaliszewski, Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Zwierzyńcu - Ksiądz Błażej Górski, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Róży Zamoyskiej w Szczebrzeszynie - Jolanta Szpunar, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu - Grażyna Kawka, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sułowie - Małgorzata Kuźma, Prezes Koła Przewodników Terenowych PTTK w Zamościu im. Róży i Jana Zamoyskich – Maria Rzeźniak.
Swoją obecnością uroczystość uświetnili: Wójt Gminy Szemud - Ryszard Kalkowski, Przewodniczący Rady Gminy Szemud - Ireneusz Czarnowski, Zastępca Dyrektora Wydziału Strategii i Nadzoru Pedagogicznego w Kuratorium Oświaty w Gdańsku – Beata Wolak, Starszy Wizytator Wydziału Strategii i Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Gdańsku - Joanna Galińska, Proboszcz Parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego w Smażynie - Ksiądz Krzysztof Masilewicz, Radni Powiatu Wejherowskiego - Krystyna Grubba oraz Robert Siewert, Radny Gminy Szemud - Ireneusz Kowalewski, Sekretarz Gminy Szemud - Barbara Rzeszewicz, Sołtys wsi Częstkowo - Beata Bruchmann, Przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Wejherowie - Ewa Rocławska, Prezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Szemudzie - Iwona Ryniec, Dyrektor Powiatowego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Wejherowie - Sylwia Romanowska, dyrektorzy szkół z terenu Gminy Szemud, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Szemud - Iwona Piastowska, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie - Tomasz Stein, Pracownik Referatu Organizacyjnego Urzędu Gminy Szemud - Iwona Curlej-Paszke, Prezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Szemudzie - Kazimierz Hermann, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Częstkowie - Sławomir Nowicki, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szemudzie - Justyna Bieszk oraz emerytowani dyrektorzy i pracownicy szkoły.
W uroczystości wzięli udział również fundatorzy sztandaru, laureaci konkursów poświęconych Róży Zamoyskiej, poczty sztandarowe szkół oraz organizacji z terenu Gminy Szemud i Roztocza, przedstawiciele mediów, członkowie Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie. Wszyscy goście otrzymali okolicznościowe upominki wykonane przez panią Bernadetę Lesner.
Dyrektor szkoły przedstawiła najważniejsze informacje dotyczące życia i działalności Róży Zamoyskiej. Potem głos zabrała nauczycielka pani Dorota Nawrot-Caravelli, która zgłosiła kandydaturę Róży Zamoyskiej na patrona Szkoły Podstawowej w Częstkowie. We wzruszających słowach przybliżyła zgromadzonym historię swojej mamy, która była Dzieckiem Zamojszczyzny, uratowanym przez hrabinę Różę Zamoyską - „Anioła Dobroci”. Następnie Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski odczytał uchwałę Rady Gminy Szemud o nadaniu Szkole Podstawowej w Częstkowie imienia Róży Zamoyskiej.
Kolejnym punktem uroczystości było złożenie podziękowań wszystkim fundatorom sztandaru oraz dokonanie symbolicznego wbicia pamiątkowych gwoździ na specjalnej tablicy.
W tym miejscu jeszcze raz serdecznie dziękujemy: Sołectwu Częstkowo na czele z Sołtysem Beatą Bruchmann, Państwu Justynie i Wojciechowi Nowickim, Ochotniczej Straży Pożarna w Częstkowie na czele z Prezesem Sławomirem Nowickim, Państwu Justynie i Tomaszowi Klas, firmie NA-J Sp. z o.o. - Państwu Ewie i Janowi Naczk, Pawłowi Kowalewskiemu, Pani Katarzynie Herold i Panu Patrykowi Brzeskiemu, Pani Agnieszce Wasilewskiej, Państwu Justynie i Pawłowi Zaborowskim, Państwu Elżbiecie i Ludwikowi Sikora, Pani Katarzynie Laskowskiej, Państwu Wiolecie i Krzysztofowi Bojk, Państwu Justynie i Leszkowi Kowalewskim, firmie GRYF - Panu Piotrowi Przyborowskiemu, Państwu Agnieszce i Krzysztofowi Jarnot, firmie P.W. STALMAR - Panu Jackowi Żywickiemu, Państwu Marii i Leszkowi Roda, Państwu Iwonie i Andrzejowi Toruńczak.
Po wręczeniu podziękowań nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru. Przedstawiciele Rady Rodziców wręczyli sztandar honorowym gościom – synowi i córkom Róży Zamoyskiej, którzy przekazali go dyrektorowi szkoły. Odbierając sztandar, dyrektor wyraziła serdeczne podziękowanie za tak cenny dar i zapewniła, że jest on symbolem wartości, które są i będą fundamentem pracy wychowawczej szkoły. Następnie przekazała sztandar uczniom, którzy przyrzekli otaczać go czcią i dbać o to, by właściwym postępowaniem i rzetelną nauką pracować na dobre imię szkoły, regionu i ojczyzny. Przedstawiciele poszczególnych klas złożyli ślubowanie na otrzymany sztandar, a prowadzący dokonali jego prezentacji.
Potem nastąpiło uroczyste odśpiewanie hymnu Szkoły Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie, do którego słowa ułożyły Iwona Białas-Rychlak i Jolanta Uhlenberg, natomiast muzykę skomponowała Katarzyna Owczarek.
Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy gratulowali całej społeczności szkolnej wyboru Patronki i życzyli, by zawsze była dla nich wzorem do naśladowania.
Po przemówieniach uhonorowano laureatów Konkursu na projekt graficzny sztandaru (logo) Szkoły Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie - panią Bernadetę Lesner, panią Agnieszkę Nowicką oraz pana Grzegorza Lesnera. Podziękowano również absolwentowi szkoły – Sebastianowi Lesnerowi, który połączył elementy trzech projektów wymienionych wyżej laureatów konkursu i w ten sposób powstało logo Szkoły Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie. Dyplomy wręczono także pozostałym uczestnikom konkursu - pani Katarzynie Jaskulskiej i panu Jackowi Nowickiemu. Ponieważ nie wyłoniono zwycięzcy konkursu na hymn szkoły, wszystkim uczestnikom, czyli uczniom klasy VI, przyznano wyróżnienia za zaangażowanie. Nagrodzono również laureatów Szkolnego Konkursu Plastycznego „Portret Róży Zamoyskiej”. Warto dodać, że nagrody ufundowało Sołectwo Częstkowo, za co serdecznie dziękujemy.
Następnie zebranych gości zaproszono do obejrzenia przedstawienia pt. „Anioł Dobroci”, poświęconego pamięci Róży Zamoyskiej, w wykonaniu uczniów z klas III-VIII. Spektakl, według swojego autorskiego scenariusza, przygotowali nauczyciele pani Jolanta Uhlenberg i pan Tomasz Piotrowicz. Przedstawienie spotkało się z wielkim uznaniem wszystkich uczestników uroczystości, o czym świadczyły brawa, jakie artyści otrzymali po występie, a także gratulacje dla autorów spektaklu.
Na zakończenie prowadzący podziękowali uczniom, nauczycielom, rodzicom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tego niezwykłego wydarzenia. Dyrektor, w imieniu całej społeczności szkolnej, serdecznie podziękowała gościom za uświetnienie swoją obecnością tej wyjątkowej uroczystości i zaprosiła wszystkich na odsłonięcie pamiątkowej tablicy, a następnie na poczęstunek. Zachęciła również do zwiedzania budynku szkoły, przygotowanych wystaw oraz do dokonywania wpisów w Księdze Pamiątkowej.
Nadanie szkole imienia Róży Zamoyskiej i przekazanie sztandaru to niezwykle ważne wydarzenie w dziejach placówki. Chcąc je upamiętnić i pragnąc oddać hołd Patronce, przygotowano okolicznościową tablicę, którą umieszczono na kamieniu znajdującym się w szkolnym ogrodzie. W ten sposób stworzono Miejsce Pamięci Patronki – Róży Zamoyskiej.
Odsłonięcia tablicy dokonali: dzieci Róży Zamoyskiej - Maria Róża Ponińska, Agnieszka Rożnowska oraz Marcin Zamoyski, Wójt Gminy Szemud – Ryszard Kalkowski, Zastępca Dyrektora Wydziału Strategii i Nadzoru Pedagogicznego w Kuratorium Oświaty w Gdańsku - Beata Wolak, dyrektor szkoły oraz zastępca przewodniczącej Rady Rodziców – Edyta Wasielke.
Jako społeczność szkolna jesteśmy niezwykle dumni, że możemy nosić imię Róży Zamoyskiej i obiecujemy, że będziemy godnie reprezentować naszą Patronkę.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tej niezwykłej uroczystości, a w szczególności: Wójtowi Gminy Szemud – Panu Ryszardowi Kalkowskiemu, Proboszczowi Parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego w Smażynie - Księdzu Krzysztofowi Masilewiczowi, Ochotniczej Straży Pożarnej w Częstkowie, Kołu Gospodyń Wiejskich „Pod Podkową” w Kębłowie, Pani Felicycie Hinc, Sali Bankietowej „Leśna Polana” w Grabowcu, Gminnemu Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie, Panu Bartłomiejowi Jętczakowi, Pani Iwonie Curlej-Paszke, Panu Przemysławowi Dopke - Szemud 24.pl, Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Prezesowi Koła Przewodników Terenowych PTTK w Zamościu im. Róży i Jana Zamoyskich – Pani Marii Rzeźniak, Dyrektorowi Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim – Panu Tomaszowi Cygankowi, Dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Aleksandra Labudy w Strzepczu – Pani Agnieszce Pipka-Szczypior.
W tym miejscu składam również serdecznie podziękowania członkom społeczności szkolnej, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia. Dziękuję pracownikom szkoły, a w szczególności: nauczycielom - Pani Marioli Cyganek, Pani Bernadecie Lesner, Pani Jolancie Uhlenberg, Panu Tomaszowi Piotrowiczowi, Panu Jackowi Nowickiemu, Pani Alicji Toruńczak, Pani Katarzynie Owczarek, Panu Piotrowi Tuskowi, Pani Aleksandrze Szynszeckiej, Pani Irenie Puzdrowskiej, Pani Kindze Stefanowskiej, Panu Wojciechowi Krause i Pani Judycie Burchacz; pracownikom administracji i obsługi – Pani Katarzynie Jaskulskiej, Pani Beacie Brzeskiej, Pani Radomile Jóskowskiej oraz Panu Waldemarowi Potrykusowi.
Dziękuję rodzicom, a w szczególności Prezydium Rady Rodziców - Pani Kamili Jelińskiej, Pani Edycie Wasielke i Pani Beacie Wasielke , a także - Pani Annie Wasilka, Pani Gabrieli Wasilka oraz Panu Tadeuszowi Kwidzińskiemu.
Dziękuję uczniom, a w szczególności członkom pocztu sztandarowego – Mai Naczk, Kindze Sikorze, Mikołajowi Mielke, uczniom występującym w przedstawieniu – Aleksandrze Damps, Maksymilianowi Lesnerowi, Nikoli Wasilka, Magdalenie Grubbie, Agacie Zaborowskiej, Aleksandrze Żywickiej, Zuzannie Wasilka, Matyldzie Szymańskiej, Pawłowi Damps, Mariuszowi Roda, Paulinie Konkol, Aurelii Dorsz, Agacie Kreft, Jagodzie Krenc i Aleksandrze Misiak, a także – Mateuszowi Żywickiemu, Amelii Voigt, Monice Misiak, Tomaszowi Kowalewskiemu, Kacprowi Hommelowi, Hubertowi Lesnerowi, Joannie Kwidzińskiej, Matthew Marczakowi, Kalinie Bojk, Piotrowi Peście, Maksymilianowi Domarusowi oraz Jakubowi Engelbrechtowi.
Tekst: Iwona Białas-Rychlak
Zdjęcia: Bartłomiej Jętczak

