I etap projektu
Nasz zespół nazywa się Eko-wisienki. W jego skład wchodzą: Dominika Kobiela, Ewelina Majkowska, Kornelia Pupacz, Martyna Reszka, Martyna Wojewska, Nikola Hinc, Agata Damps oraz nasz opiekun Pani Aleksandra Szynszecka. Członkowie zespołu uczęszczają do tej samej klasy (VII). Wszyscy dobrze się znają i potrafią współpracować. Zespół powstał z inicjatywy naszego opiekuna, było to podczas nauki zdalnej.
Wspólnie bierzemy udział w projekcie Tradycyjny Sad. Dzięki niemu mamy zamiar upowszechnić wiedzę na temat rodzajów wiśni, a także ekologicznego sposobu ich upraw.
Po uzyskaniu zgody dyrektora przystąpiliśmy do planowania sadu. Wspólnie stworzyliśmy logo, które będzie reprezentować nasz zespół. Następnie przystąpiliśmy do tworzenia filmiku, którego zadaniem jest upowszechnić cele naszego zespołu. Ten film przedstawiliśmy uczniom naszej szkoły.
Podzieliliśmy poszczególne działania na etapy (Dominika Kobiela - grafika komputerowa, szczegółowe zaplanowanie apelu/wideokonferencji, Ewelina Majkowska- strefa plastyczna, Kornelia Pupacz – zaplanowanie miejsca sadu, pomoc przy nagraniu filmu, Martyna Reszka - zaplanowanie miejsca sadu, pomoc przy nagraniu filmu, Martyna Wojewska - kosztorys, pomoc przy nagraniu filmu, Nikola Hinc - kosztorys, pomoc przy nagraniu filmu, Agata Damps - scenariusz, pomoc przy nagraniu filmu).
Wiele zadań wykonujemy wspólnie np. uzupełniamy raporty i wykonujemy prezentacje ułatwiające przyswajanie wiedzy na temat odmian wiśni. Pani Aleksandra Szynszecka kontroluje nasze prace oraz instruuje nas, abyśmy przy pracy włożonej w stworzenie sadu także dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na jego temat.
Pani Aleksandra Szynszecka - opiekun zespołu Eko-wisienki przeprowadziła zajęcia dotyczące znaczenia restytucji starych odmian drzew owocowych. Zajęcia zostały przeprowadzone w klasie IV, V, VI, VII i VIII. W trakcie zajęć Pani Aleksandra przekonywała, że stare odmiany drzew mogą stać się „nowoczesne”, a ochrona tradycji ma służyć każdemu z nas. Wspomniała, że ekologiczne owoce mają wyjątkowy smak i zapach, a wykonane z nich przetwory są bardzo smaczne. Pani Aleksandra mówiła o
tym, jak dbać o drzewka w sposób ekologiczny. Uczniowie byli zainteresowani omawianym tematem, z zaciekawieniem zdobywali cenne informacje na temat znaczenia restytucji starych odmian drzew owocowych. Z pewnością zdobytą wiedzą podzielą się w domu.
Główne tezy wykładu:
1)Przekonanie o ważnym znaczeniu starych odmian drzew.
2)Uświadomienie uczniów o poczuciu współodpowiedzialności za stan środowiska.
3)Podanie nazw starych odmian drzew owocowych, wyszczególnienie walorów smakowych uzyskanych z nich owoców.
4)Objaśnienie metod pielęgnacji drzew owocowych w sposób ekologiczny.
5)Zachęcanie do rozmowy dzieci z rodzicami/ dziadkami na temat starych drzew owocowych, walorów smakowych pozyskanych z nich owoców i sposobu ich pielęgnacji.
Linki do stron internetowych i tytuły wydawnictw:
https://poradnikogrodniczy.pl/
http://www.stareodmiany.pl/
Rozmawialiśmy z osobą z naszej okolicy, która zna się na ekologicznej uprawie drzewek. Z tej rozmowy dowiedzieliśmy się, że:
1. Najlepszą ziemią dla sadu jest ziemia gliniasta.
2. Najlepsze pory roku do sadzenia drzewka to wiosna i jesień.
3. Najlepszą metodą na ochronę przed szkodnikami to zakrycie drzewka siatką.
4. Drzewa należy podlewać raz w tygodniu po zasadzeniu, gdy nie pada deszcz.
5. Po zasadzeniu drzewka można podsypać je obornikiem.
6. Co parę miesięcy należy usuwać zbyt gęsto lub źle rozwijające się młode pędy.
7. Nie owijamy drzewka folią, bo ograniczy to dostęp powietrza, co może doprowadzić do gnicia.
Razem z zespołem Eko-wisienki wybraliśmy miejsce na posadzenie drzewek, które będzie się znajdowało w naszym szkolnym ogrodzie. Niedaleko tego miejsca rosną już stare jabłonie. Na naszym terenie występują naturalne warunki siedliskowe, miejsce jest dość nasłonecznione. Miejsce na nasz sad ma około 50 m2. Teren ten jest ogólnodostępny, ale ogrodzony i bezpieczny, więc każdy będzie mógł cieszyć się smakiem soczystych wiśni.
Po uzyskaniu zgody organu prowadzącego szkołę przystąpiliśmy do szczegółowego zaplanowania sadu oraz stworzenia kosztorysu.
Miejsce naszego minisadu jest ogólnodostępne dla spacerujących mieszkańców naszej wsi oraz uczniów szkoły. W kolejnych latach uczniowie naszej szkoły będą dbać o sad wiśniowy oraz pielęgnować drzewka i zajmować się nimi. Być może w następnych latach posadzimy kolejne drzewa, mamy dość dużo miejsca na terenie szkoły na takie działania.
Apel/wideokonferencja była przeprowadzona w każdej klasie z osobna. Każda klasa obejrzała filmik przygotowany przez Eko-wisienki, który przedstawiał cel powstania i zakres działań naszego zespołu. Dzięki filmikowi uczniowie poznali nasz zespół oraz miejsce przeznaczone na posadzenie drzewek, zdobyli informacje na temat starych odmian wiśni, dowiedzieli się, jakie przetwory można będzie z nich wykonać. Zdobyli informacje na temat ekologicznej hodowli drzewek. Następnie uczniowie mogli zadawać dodatkowe pytania. Każdy uczeń był zainteresowany działaniem naszego zespołu.
Łącznie w apelu/wideokonferencji brało udział 90 uczniów. Opublikowaliśmy film reprezentujący nasz zespół również na stronie szkoły: http://czestkowo.szkolna.net/
|
|
|||

