Uroczystość wręczenia nagród laureatom I Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Róża Zamoyska - Anioł Dobroci”
4 czerwca 2025 r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom I Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Róża Zamoyska - Anioł Dobroci” pod honorowym patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Wójta Gminy Szemud. Był to wyjątkowy moment, w którym wspólnie celebrowaliśmy osiągnięcia i talenty uczestników tego konkursu.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: z ramienia Pomorskiego Kuratora Oświaty - Pani Wizytator Małgorzata Kowalska oraz Wójt Gminy Szemud - Pan Ryszard Kalkowski.
Konkurs miał na celu: zainteresowanie postacią Róży Zamoyskiej oraz jej życiem i działalnością; rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej, kreatywności oraz wyobraźni uczniów; kształtowanie właściwych wartości oraz postaw obywatelskich, społecznych i moralnych; inspirowanie do twórczych poszukiwań w dziedzinie plastyki; poszerzenie wiedzy i umiejętności w zakresie różnych technik plastycznych; rozwijanie zainteresowań i uzdolnień artystycznych.
W konkursie udział wzięło 30 szkół podstawowych, w tym 28 z województwa pomorskiego i 2 z województwa lubelskiego. Do konkursu zgłoszono 110 prac w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie klas I-III (38 prac), uczniowie klas IV-VI (46 prac), uczniowie klas VII-VIII (26 prac). Do konkursu zakwalifikowano 98 prac.
Komisja konkursowa dokonała oceny prac i przyznała I, II i III miejsce oraz 5 wyróżnień w każdej kategorii wiekowej. Laureatami zostali:
Kategoria: uczniowie klas I-III
- I miejsce - Nikodem Starostecki (Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Nożynie)
- II miejsce - Elwira Krawczyk (Szkoła Podstawowa im. Wiktora Czapiewskiego w Rekowie Górnym)
- III miejsce - Martyna Uleńska (Szkoła Podstawowa im. Wiktora Czapiewskiego w Rekowie Górnym)
- Wyróżnienie - Dominika Wojciechowska (Szkoła Podstawowa nr 3 im. Róży Zamoyskiej w Szczebrzeszynie)
- Wyróżnienie – Cezary Samborski (Szkoła Podstawowa nr 3 im. Róży Zamoyskiej w Szczebrzeszynie)
- Wyróżnienie – Zuzanna Pieper (Szkoła Podstawowa im. por. Jana Penconka w Gowinie)
- Wyróżnienie – Hanna Bistron (Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu)
- Wyróżnienie - Stanisław Kasperek (Szkoła Podstawowa nr 88 im. Daniela Gabriela Fahrenheita w Gdańsku)
Kategoria: uczniowie klas IV-VI
- I miejsce - Natalia Melcer (Szkoła Podstawowa im. por. Jana Penconka w Gowinie)
- II miejsce - Szymon Jonasz (Szkoła Podstawowa im. Róży Zamoyskiej w Sułowie)
- III miejsce - Eliza Waldowska (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łebnie)
- Wyróżnienie - Emilia Cempa (Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Westerplatte w Kielnie)
- Wyróżnienie - Wiktor Szymański (Szkoła Podstawowa im. Jakuba Wejhera w Górze)
- Wyróżnienie - Nadia Ilicka (Szkoła Podstawowa nr 37 im. Obrońców Kępy Oksywskiej w Gdyni)
- Wyróżnienie - Helena Okroy (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Bolszewie)
- Wyróżnienie - Lilianna Misiarz (Szkoła Podstawowa nr 3 im. Róży Zamoyskiej w Szczebrzeszynie)
Kategoria: uczniowie klas VII-VIII
- I miejsce – Hubert Lang (Zespół Szkół im. gen. Józefa Wybickiego w Parchowie)
- II miejsce – Martin Tokar (Szkoła Podstawowa im. Janiny i Cyryla Zalewskich w Biesowicach)
- III miejsce – Rozalia Jankowska (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łebnie)
- Wyróżnienie – Ignacy Zabieglik (Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Łupawie)
- Wyróżnienie – Andrzej Kreft (Szkoła Podstawowa im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie)
- Wyróżnienie – Agata Zaborowska (Szkoła Podstawowa im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie)
- Wyróżnienie – Lena Waldowska (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łebnie)
- Wyróżnienie - Amelia Kierzek (Szkoła Podstawowa w Bojanie)
Uroczystego wręczenia nagród dokonali Pani Wizytator Małgorzata Kowalska oraz Wójt Gminy Szemud Pan Ryszard Kalkowski.
Następnie zaproszeni goście obejrzeli przedstawienie pt. „Anioł Dobroci”, poświęcone pamięci Róży Zamoyskiej. Spektakl w wykonaniu uczniów klas IV-VIII ze Szkoły Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie, przygotowany przez Panią Jolantę Uhlenberg i Pana Tomasza Piotrowicza, pozwolił zgromadzonym bliżej poznać historię i dokonania tej wyjątkowej postaci. Na koniec zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek.
Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a laureatom serdecznie gratuluję. Ogromne podziękowania kieruję również do nauczycieli oraz rodziców za wsparcie i przygotowanie uczniów do konkursu. Jednocześnie już teraz zapraszam wszystkich do udziału w kolejnej – przyszłorocznej edycji konkursu, tym razem ogólnopolskiej!
W tym miejscu składam także serdecznie podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia. Bez Waszego zaangażowania i ciężkiej pracy nie byłoby to możliwe.
Dziękuję Wójtowi Gminy Szemud Panu Ryszardowi Kalkowskiemu za wsparcie naszej inicjatywy i pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. Pomorskiemu Kuratorowi Oświaty Panu Grzegorzowi Krygerowi i Wójtowi Gminy Szemud Panu Ryszardowi Kalkowskiemu dziękuję za objęcie konkursu Honorowym Patronatem. To szczególne wyróżnienie z pewnością wpłynęło na podniesienie jego rangi.
Dziękuję pracownikom szkoły, a w szczególności: Pani Katarzynie Jaskulskiej, Pani Bernadecie Lesner, Pani Jolancie Uhlenberg, Panu Tomaszowi Piotrowiczowi, Pani Alicji Toruńczak i Pani Kindze Stefanowskiej.
Dziękuję rodzicom – Pani Jolancie Labuda i Pani Kamili Piotrowskiej.
Dziękuję uczniom występującym w przedstawieniu – Aleksandrze Damps, Pawłowi Damps, Aurelii Dorsz, Magdalenie Grubba, Paulinie Konkol, Agacie Kreft, Jagodzie Krenc, Joannie Kwidzińskiej, Aleksandrze Misiak, Mariuszowi Roda, Matyldzie Szymańskiej, Nikoli Wasilka, Zuzannie Wasilka, Agacie Zaborowskiej, Wiktorowi Zaborowskiemu i Aleksandrze Żywickiej.
Do zobaczenia w przyszłym roku!
Iwona Białas-Rychlak

