Dzień Jedności Kaszubów
Dnia 19 marca 2024 roku tradycyjnie w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Jedności Kaszubów. Z okazji obchodów Tygodnia Kaszubskiego w Gminie Szemud swoją obecnością zaszczycili nas wyjątkowi goście: Pan Kazimierz Hermann - Prezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Szemudzie oraz Pani Magdalena Szymańska - przedstawicielka Urzędu Gminy Szemud.
Dzień Jedności Kaszubów jest świętem obchodzonym na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach, która zawarta została w bulli Grzegorza IX. 19 marca 1238 roku papież zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub” (łac. clare morie… duce Cassubie).
Podczas uroczystości wspólnie odśpiewaliśmy hymn kaszubski, wysłuchaliśmy pieśni „Kaszubskie nuty” i wiersza „Stolica” oraz obejrzeliśmy kilka układów tanecznych w wykonaniu uczniów klas I-V.
Obchody tego święta są istotnym elementem naszej szkolnej tradycji oraz okazją do poszerzenia wiedzy o regionie, w którym mieszkamy, a także sposobem na zamanifestowanie przynależności do Kaszubów.
Serdecznie dziękujemy Pani Irenie Puzdrowskiej oraz Pani Bernadecie Lesner za przygotowanie tej wspaniałej uroczystości, a naszym małym artystom – za piękny występ.

