„Mamy moc sprawczą, by pamiętać..." - wizyta w Muzeum Stutthof w Sztutowie
Mamy moc sprawczą, by pamiętać, ale nie mamy mocy, by zatrzymać czas…
(Piotr Tarnowski, Dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie)
20 października 2025 r., w ramach przygotowań do Tygodnia Pamięci w Gminie Szemud, uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Stutthof w Sztutowie - niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady (1939-1945).
Muzeum Stutthof to miejsce hołdu i pamięci poświęcone ludziom, którzy tam cierpieli i ginęli. Uczniowie w towarzystwie przewodnika z uwagą i w skupieniu zwiedzali zabudowania obozu i oglądali zgromadzone tam ekspozycje muzealne. Młodzież zapoznała się z historią tego miejsca i warunkami, w jakich żyli, pracowali, cierpieli i umierali niewinni ludzie.
Wizyta w miejscu pamięci – byłym niemieckim obozie koncentracyjnym to ważny wychowawczo element edukacji młodego człowieka. Dorastają kolejne pokolenia powojnia, odchodzą od nas świadkowie tych wydarzeń, jednak misja związana z nauką z historii i ostrzeżeniem wyrażanym w autentycznym miejscu są wciąż aktualne. Świat i ludzie się zmieniają, wartości, jakie chcemy przekazać w czasie pobytu w Muzeum Stutthof w Sztutowie, są jednak stałe i uniwersalne. Zdajemy sobie sprawę, że opowiedzieć o cierpieniu, tęsknocie, bólu, rozłące czy wreszcie śmierci jest niezmiernie trudno, ale Miejsce i pamięć Ofiar zobowiązuje.
(https://stutthof.org/edukacja/)
Była to niezwykła i przejmująca lekcja historii, która na długo pozostanie w naszych sercach i myślach...

