Przegląd Piosenki Kaszubskiej „Na Kaszëbską Nótᾶ”
12 czerwca 2025 roku w Centrum Samorządowym w Szemudzie odbył się Przegląd Piosenki Kaszubskiej „Na Kaszëbską Nótᾶ” zorganizowany przez Gminę Szemud oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.
Zadaniem uczestników było stworzenie własnego tekstu i odśpiewanie opracowanego utworu inspirowanego „Kaszubskimi nutami”.
W przeglądzie udział wzięło 17 zespołów w 5 kategoriach wiekowych: wychowankowie przedszkola, uczniowie klas I-III szkoły podstawowej, uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej, uczniowie szkół ponadpodstawowych, dorośli.
Szkołę Podstawową im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie reprezentowała grupa uczniów z klasy V (Paweł Damps, Daniel Klinkosz, Kacper Krenc, Monika Misiak, Mariusz Roda, Jakub Traskowski, Sandra Wasilka), którym towarzyszyły, grając na diabelskich skrzypcach, dyrektor szkoły - Iwona Białas-Rychlak oraz nauczycielka języka kaszubskiego – Bernadeta Lesner.
Gratulujemy naszym artystom wspaniałego występu, a Pani Bernadecie Lesner serdecznie dziękujemy za przygotowanie uczniów oraz wykonanie elementów towarzyszących – tablicy i niepowtarzalnych diabelskich skrzypiec.

