Święto kina
Uczniowie klasy 4 i 5 wzięli udział w niezwykłym wydarzeniu filmowym - maratonie wiedzy o filmie „KinotON”.
,,4 kwietnia przypada 149. rocznica urodzin Kazimierza Prószyńskiego - pioniera kinematografii, wynalazcy, wielkiego Polaka.
Tego właśnie dnia chcemy przypomnieć wszystkim, czym jest magia kina, podzielić się swoją miłością do ruchomych obrazów i pokazać, że dziesiąta muza jest tą, która przysparza nam najwięcej radości...
Będzie wszystko, co zawsze chcieliście wiedzieć o filmie, ale baliście się zapytać.’’
Uczniowie naszej szkoły wysłuchali wykładów i obejrzeli ciekawe materiały kolejnych prelekcji:
- Agnieszka Tambor (Polska Półka Filmowa, Uniwersytet Śląski) Bracia Lumiere byli drudzy! Ekspresowa opowieść o początkach kina.
- Agnieszka Tambor (Polska Półka Filmowa, Uniwersytet Śląski) Po co jest tytuł filmowy? Najlepsze polskie tłumaczenia tytułów.
- Bartosz Andrzejewski (Filmowe Abecadło) Od „Dziewczyny z perłą” do „Barbie”. Jak zmieniało się kino w ostatnich 20 latach.
- Magdalena Kempna-Pieniążek (Uniwersytet Śląski) „Dawno temu w odległej galaktyce...” Obrazy przestrzeni kosmicznej w space documentaries.
- Monika Heiler-Sadek (Podróże Tropem Kultury) Podróże tropem filmów, czyli ruszamy na wyjątkową wycieczkę!
Mamy nadzieję, że odbędą się kolejne ciekawe spotkania tematyczne, w których chętnie weźmiemy udział.
Wydarzenie realizowane jest w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, w paśmie Miasto-Region-Akademia.
Mariola Cyganek

