Tydzień Świadomości Autyzmu – Niebieskie Igrzyska 2025 w Szkole Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie
W dniach 7-11 kwietnia 2025 roku w Szkole Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie obchodziliśmy Tydzień Świadomości Autyzmu. W tym czasie odbyły się również Niebieskie Igrzyska - wyjątkowe wydarzenie edukacyjne i sportowo-integracyjne, którego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Fundacja - Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka z siedzibą w Gdańsku.
Wydarzenie miało na celu zwiększenie empatii i zrozumienia dla osób w spektrum autyzmu. Służyło również integracji, budowaniu wzajemnych relacji i więzi poprzez sport, przekazaniu rzetelnej wiedzy na temat autyzmu oraz propagowaniu naukowego podejścia do terapii.
Niebieskie Igrzyska podzielone były na część edukacyjną i sportową. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, które pozwoliły im doświadczyć, jak może wyglądać odbiór świata, gdy zmysły wprowadzają w błąd. W ramach części sportowej na szkolnym boisku przygotowano różne stanowiska – konkurencje. Dzieci mogły zmierzyć się z różnorodnymi przeszkodami i wspólnie się bawić, niezależnie od sprawności motorycznej, co dostarczyło im wielu pozytywnych emocji.
Zwieńczeniem tygodnia była wizyta wyjątkowego gościa - pani Izabeli Mingi, która jest mamą dorosłego mężczyzny w spektrum autyzmu, autorką książki biograficzno-edukacyjnej dla dzieci „Maks – chłopiec który jest inny. Historia prawdziwa” oraz tekstu „Hymnu Niebieskich Igrzysk”, a także prezesem fundacji „AUTYZM – BRAND NEW BRAIN” z Wejherowa.
Wspólnie zaśpiewaliśmy „Hymn Niebieskich Igrzysk” i obejrzeliśmy układ taneczny w wykonaniu uczennic klasy IV i V. Następnie pani Izabela Minga opowiedziała o swoim synu Maksie oraz o tym, jak osoby w spektrum autyzmu odbierają świat i z jakimi problemami się borykają. Odpowiedziała również na pytania zadawane przez uczniów. Jej obecność i opowieść były dla nas niezwykle cenne i poruszające.
Podczas spotkania nagrodziliśmy laureatów szkolnego konkursu „Spektrum sukcesu sławnych ludzi z autyzmem” – Bartosza Birnę i Adama Damps z klasy III. Serdecznie gratulujemy!
W trakcie tego wyjątkowego tygodnia zorganizowaliśmy także wystawę poświęconą sławnym osobom ze spektrum autyzmu oraz okolicznościową sesję fotograficzną, a na szkolnych korytarzach i w naszych strojach królował kolor niebieski.
To był czas nauki, refleksji i wspólnego przeżywania. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!
Serdecznie dziękujemy Pani Izabeli Mindze za zaangażowanie, poświęcony czas oraz zwiększenie wiedzy uczniów i nauczycieli na temat funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu.
Izabela Sioma
Iwona Białas-Rychlak

