Udział w uroczystości 120 lat istnienia Szkoły Podstawowej w Szczebrzeszynie oraz 20. rocznicy nadania jej imienia Róży Zamoyskiej
28 maja 2026 r. zaprzyjaźniona Szkoła Podstawowa nr 3 im. Róży Zamoyskiej w Szczebrzeszynie obchodziła podwójny Jubileusz - 120-lecie swojego istnienia oraz 20. rocznicę nadania jej imienia. W tej wyjątkowej uroczystości na Roztoczu uczestniczyli: przedstawiciel Wójta Gminy Szemud Ryszarda Kalkowskiego - Komendant Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Szemudzie Paweł Milewczyk oraz delegacja ze Szkoły Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie – Dyrektor Iwona Białas-Rychlak, Pani Bernadeta Lesner oraz poczet sztandarowy w składzie: Zuzanna Wasilka, Agata Zaborowska i Aleksandra Żywicka.
To niezwykłe wydarzenie uświetnili swoją obecnością potomkowie Róży i Jana Zamoyskich – Pan Marcin Zamoyski wraz z małżonką Panią Aleksandrą Zamoyską i synem Panem Andrzejem Zamoyskim oraz przedstawiciele Środowiska Dzieci Zamojszczyzny. W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości, między innymi przedstawiciele władz samorządowych rożnych szczebli oraz instytucji, organizacji i służb mundurowych współpracujących ze szkołą.
Komendant Gminny ZOSP RP w Szemudzie Paweł Milewczyk oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie Iwona Białas-Rychlak złożyli najserdeczniejsze gratulacje i życzenia oraz wyrazy głębokiego szacunku i uznania z okazji tak wyjątkowego Jubileuszu.
Podczas uroczystości uhonorowano laureatów konkursów o Róży i Janie Zamoyskich. Nasza uczennica Agata Zaborowska odebrała dyplom i nagrodę za zajęcie I miejsca w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy pod hasłem "Dobry jest ten, co służy innym, jak Róża i Jan Zamoyscy".
Spotkanie to było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, rozmów o wspólnych wartościach oraz zacieśnienia partnerskich relacji. Choć geograficznie dzieli nas ponad 600 kilometrów, to łączy ta sama, niezwykła Patronka! Postać hrabiny Róży Zamoyskiej – „Anioła Dobroci” – stworzyła między naszymi placówkami nierozerwalną więź.
Serdecznie dziękujemy Zarządowi Stowarzyszenia Oświatowego „Klemensów” oraz Społeczności Szkoły Podstawowej nr 3 im. Róży Zamoyskiej w Szczebrzeszynie za zaproszenie na tę wyjątkową uroczystość. Udział w tym doniosłym wydarzeniu to dla nas wielki zaszczyt i ogromna przyjemność, ale również miły obowiązek wynikający z przynależności do Rodziny Szkół noszących zaszczytne imię Róży Zamoyskiej. Dziękujemy za serdeczne przyjęcie, niezapomniane przeżycia oraz wspaniałą gościnność.
W tym miejscu składamy również ogromne podziękowania Wójtowi Gminy Szemud Panu Ryszardowi Kalkowskiemu za zapewnienie transportu do Szczebrzeszyna oraz Komendantowi Gminnemu ZOSP RP w Szemudzie za bezpieczną podróż oraz osobiste towarzyszenie delegacji Szkoły Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie podczas tej wyjątkowej uroczystości.
Iwona Białas-Rychlak
Źródło zdjęć (poza własnymi): Szkoła Podstawowa nr 3 im. Róży Zamoyskiej w Szczebrzeszynie

