W Szkole Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie wspólnie oglądaliśmy start misji Axiom-4!
Dziś w naszej szkole wydarzyło się coś naprawdę kosmicznego! O godzinie 8.31 cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie – uczniowie, nauczyciele, dyrekcja oraz pracownicy administracji – zgromadziła się, aby wspólnie obejrzeć transmisję na żywo ze startu misji kosmicznej Axiom-4!
Przed startem nauczyciele wprowadzili uczniów w tematykę lotów załogowych, opowiadając o celach misji Axiom-4 oraz załodze, która poleciała na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).
Następnie… wszyscy razem odliczaliśmy ostatnie sekundy do startu rakiety Falcon 9! 3… 2… 1… START! Emocje sięgały zenitu - w sali panowała cisza, a potem okrzyki zachwytu. Tak wygląda prawdziwa lekcja nauki i inspiracji w praktyce!
CIEKAWOSTKI O MISJI AXIOM-4:
To czwarta w historii prywatna misja załogowa na ISS, zorganizowana przez firmę Axiom Space we współpracy z NASA i SpaceX. Celem misji jest prowadzenie badań naukowych, eksperymentów biotechnologicznych, a także testowanie technologii przyszłych stacji kosmicznych. W skład załogi wchodzi m.in. astronauta z Polski – Sławosz Uznański-Wiśniewski. Misja potrwa około 2 tygodnie – astronauci będą mieszkać i pracować na pokładzie ISS.
To niezwykłe wydarzenie pokazało naszym uczniom, że marzenia naprawdę mogą sięgać gwiazd, a nauka to fascynująca podróż nie tylko po podręczniku, ale i po całym wszechświecie!
Anna Miotk

