Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie

Wycieczka do Zamościa i na Roztocze „Śladami Patronki Szkoły - Róży Zamoyskiej”

Utworzono dnia 29.05.2025

W dniach 19-22 maja 2025 roku grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie uczestniczyła w czterodniowej wycieczce do Zamościa i na Roztocze „Śladami Patronki Szkoły - Róży Zamoyskiej”.   

Wyjechaliśmy wczesnym rankiem, by po południu dotrzeć do Zwierzyńca. Po zakwaterowaniu w schronisku młodzieżowym przy Szkole Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu spotkaliśmy się z Panią Marią Rzeźniak z Koła Przewodników Terenowych PTTK w Zamościu im. Róży i Jana Zamoyskich, która towarzyszyła nam podczas całej wycieczki.

Pierwszym punktem programu była wizyta w Szkole Podstawowej nr 3 im. Róży Zamoyskiej w Szczebrzeszynie, w której odbyło się niezapomniane spotkanie przedstawicieli szkół noszących imię Róży Zamoyskiej. Swoją obecnością zaszczycili nas wyjątkowi goście, między innymi Pan Marcin Zamoyski - syn  Róży Zamoyskiej oraz Pan Rafał Kowalik - Burmistrz Szczebrzeszyna. To było niezwykłe przeżycie!

Następnego dnia czekała nas kolejna porcja atrakcji! Zaczęliśmy od zwiedzania Zamościa, czyli miasta idealnego - pięknego, funkcjonalnego i bezpiecznego. Najpierw udaliśmy się do Katedry Zamojskiej. Mieliśmy niecodzienną możliwość wejścia do krypt, gdzie pochowani zostali między innymi Ordynaci Zamoyscy oraz większość ich żon. Podczas zwiedzania Katedry towarzyszyła nam grupa uczniów z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Róży Zamoyskiej w Szczebrzeszynie. Podczas spaceru po Zamościu odwiedziliśmy między innymi Akademię Zamojską, Bastion VII oraz Muzeum Okręgowe w Zamościu. Dodatkową atrakcją był wystrzał z armaty! Po południu, na zaproszenie Państwa Aleksandry i Marcina Zamoyskich, gościliśmy w pałacu w Klemensowie. Wizyta w tym niezwykłym miejscu dostarczyła nam wielu wrażeń i emocji.

Trzeci dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Urzędzie Miasta i Gminy Szczebrzeszyn, do którego zaprosił nas Pan Rafał Kowalik - Burmistrz Szczebrzeszyna. Potem udaliśmy się na spacer po Szczebrzeszynie. Odwiedziliśmy między innymi Ratusz, Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie, synagogę i cerkiew. Zobaczyliśmy również pomniki chrząszcza i młyn wodny. Kolejnym punktem wycieczki było Sanktuarium Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie.  Następnie udaliśmy się do niezwykłego miejsca, w którym sztuka spotyka się z naturą - Rodzinnej Galerii Szur, położonej w malowniczym zakątku Roztocza. Niezwykłą atrakcją był spacer wzdłuż rzeki Tanew, podczas którego podziwialiśmy słynne Szumy. Na koniec udaliśmy się do Józefowa, aby zobaczyć kamieniołomy oraz basztę widokową. Zwieńczeniem tego niezwykłego dnia był spacer po Zwierzyńcu, podczas którego mieliśmy okazję zobaczyć unikatową procesję na wodzie, która co roku odbywa się w święto patrona kościoła - św. Jana Nepomucena.

Ostatni dzień poświęciliśmy na spacer po Zwierzyńcu - stolicy administracji Ordynacji Zamojskiej. Najpierw udaliśmy się do Urzędu Miejskiego w Zwierzyńcu na spotkanie z Panią Edytą Wolanin – Burmistrzem Zwierzyńca. Następnie odwiedziliśmy miejsce obozu przejściowego z czasów drugiej wojny światowej, z którego Róża Zamoyska wraz z mężem ratowała dzieci. Tam spotkaliśmy się z Proboszczem Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Zwierzyńcu - Księdzem Błażejem Górskim, który przybliżył nam tragiczną historię tego miejsca.  Potem  udaliśmy się do Rózina, aby zobaczyć dom Róży i Jana Zamoyskich. Podczas spaceru po Zwierzyńcu zobaczyliśmy również Kościół pw. św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu (Kościół na wodzie), Zespół Zarządu Ordynacji Zamojskiej oraz Siedzibę Dyrekcji i Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego. Po południu, pełni wspomnień, wrażeń i planów na przyszłość, wyruszyliśmy do Częstkowa.

To była bardzo udana i niezapomniana wycieczka. Dziękuję wszystkim uczestnikom za te wspaniałe cztery dni!

Ogromne podziękowania kieruję również do: Państwa Aleksandry i Marcina Zamoyskich, Pani Edyty Wolanin – Burmistrza Zwierzyńca, Pana Rafała Kowalika - Burmistrza Szczebrzeszyna,  Proboszcza Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Zwierzyńcu – Księdza Błażeja Górskiego, Pani Grażyny Kawki - Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu, Pani Jolanty Szpunar - Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 im. Róży Zamoyskiej w Szczebrzeszynie,  Pani Małgorzaty Kuźmy - Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Róży Zamoyskiej w Sułowie, naszej najlepszej przewodniczki - Pani Marii Rzeźniak z Koła Przewodników Terenowych PTTK w Zamościu im. Róży i Jana Zamoyskich, Pani Agnieszki Rzeźniak oraz Pani Małgorzaty Sobczuk z Regionalnego Dziennika Internetowego roztocze.net.

Serdecznie dziękuję również naszemu niezastąpionemu kierowcy – Panu Adamowi Czoska.

GALERIE:

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2026
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny